• Zespół Szkół w Krynce

        • Szkoła Współpracy

        •  

          „Szkoła współpracy to przestrzeń, w której każde dziecko i młody człowiek, każdy rodzic i każdy nauczyciel zaproszeni są do wspólnej rozmowy, pracy, uczenia się i zabawy”

           

          Nowy, ogólnopolski, systemowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej. To nowatorskie przedsięwzięcie, którego jednym z najważniejszych celów jest wprowadzenie w szkołach i przedszkolach z całej Polski nowoczesnego modelu współpracy pomiędzy uczniami, rodzicami i nauczycielami w zakresie organizacji życia szkoły.

          Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Krynce przystąpiły do Projektu „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”, którego realizację zaplanowano od października 2013 r. do lutego 2015r. 

          W programie biorą udział rodzice, ucznioiwe nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół. 16-17 czerwca 2014 r. odbyły się pierwsze szkolenia przeznaczone dla rodziców, uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej. Przedstwiciele Gimnazjum zostali przeszkoleni w dniach 23-24 czerwca. Efektem szkoleń i warsztatów było stworzenie przez szkołę indywidualnego, „szytego na miarę” programu współpracy. Programy te będą przekazywane do MEN. 

          [B.K]

      • Nasze działania

          • „Kąciki uczniowskie” – ruszyła szkolna KAWIARENKA
          • W naszej szkole w dniach od 27 do 30 października 2014 r. zadziałała szkolna „KAWIARENKA” w ramach projektu „Szkoła Współpracy”. Wszyscy smakosze mogli spróbować pysznych wypieków naszych uczniów i ich rodziców. W zorganizowanie kawiarenki włączyły sie zarówno klasy szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Dzięki tej akcji jest możliwy zakup kolorowych puf do „Kącików uczniowskich”. Dziękujemy wszystkim którzy włączyli się w nasz projekt. [A.K.]

             

          • Szkolny Program Aktywnej Współpracy z Rodzicami dla Szkoły Podstawowej i Gimnazjum
          • W dniu 3 lutego 2015r. w Zespole Szkół w Krynce spotkali się uczestnicy szkolenia – „Szkoła Współpracy”, aby opracować Szkolny Program Aktywnej Współpracy z Rodzicami dla szkoły podstawowej i gimnazjum. W szkoleniu brali udział przedstawiciele rodziców, uczniów i nauczycieli. Program opracowany jest na potrzeby szkoły po uczestnictwie w/w szkoleniu i będzie realizowany w latach 2015 – 2018. Rodzice, uczniowie i nauczyciele wspólnie ustalili cele programu, formy i metody współpracy, tematykę do realizacji, konkretne działania do wykonania w ciągu 3 lat, w trzech obszarach: dydaktyka i wychowanie, organizacja życia szkoły i przestrzeń szkoły. [B. K.]

          • Debata nauczycieli na temat: „Współpraca w naszej szkole”
          • Głównym celem debaty było znalezienie odpowiedzi na kluczowe pytanie: „Co powinno się zmienić, żeby zarówno uczniowie jak i rodzice chcieli się angażować w życie szkoły, byli aktywni, mieli poczucie wpływu i dobrze się czuli w „NASZEJ SZKOLE”?

            Inne pytania na jakie szukaliśmy odpowiedzi to:

            • Jaka jest nasza szkoła-co w niej cenimy, co nam w niej przeszkadza, jak się w niej czujemy?
            • Jak wygląda współpraca w szkole (relacje trzech grup: uczniów, rodziców, nauczycieli)?
            • W jakim stopniu czujemy się współodpowiedzialni za naszą szkołę (wygląd zewnętrzny, wyniki nauczania, bezpieczeństwo, imprezy i działania okazjonalne, stronę internetową. itp.)
            • Jak możemy współdziałać, angażować się w życie szkoły, jakich efektów oczekujemy?
            • Co możemy i chcielibyśmy zmienić w naszej szkole-działając wspólnie?

            Jednym z wniosków (najważniejszym) było zwiększenie liczby działań mających na celu polepszenie współpracy między nauczycielami a Radą Rodziców. Inna poruszana kwestia to sposoby organizowania takich przedsięwzięć, by mogli w nich uczestniczyć zarówno nauczyciele, uczniowie, jak i rodzice (np. Rodzic jako „ekspert” na lekcjach, imprezy integracyjne). Nauczyciele stwierdzili również, że współpraca między nimi układa się bardzo dobrze, atmosfera w pracy jest pozytywna, młodsi pracownicy zawsze mogą liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów i koleżanek. Uczestnicy debaty docenili fakt, że w naszej szkole jest możliwość dokształcania, samorealizacji, a miejsce pracy jest nowoczesne, sale lekcyjne są dobrze wyposażone.