• Zespół Szkół w Krynce

          • Historia szkoły

          •  

            Pewne wzmianki o nauczaniu i szkole odnajdujemy w przedwojennej kronice:

             

            „Dawniej za rządów rosyjskich dzieci uczono potajemnie, gdyż rząd nie zezwalał na założenie polskiej szkoły. (…) W roku 1916 podczas okupacji niemieckiej powstała w Krynce pierwsza szkoła rządowa”.

             

            Do 1920 roku  szkoła nie posiadała własnego budynku i mieściła się w kolejno wynajmowanych chałupach. W tym też roku rozpoczęto w Krynce parcelację dworu, szkołę umieszczono w części zabudowań dworskich. Jednak już w dwa lata później nauka ponownie odbywała się w wynajętych izbach.

             

            Pomimo trudnych warunków życie szkoły kwitnie, pod jej wpływem oblicze wsi powoli przeobraża się. Ludzie czują potrzebę zmian. We wrześniu 1934 r. rozpoczęto wznoszenie drewnianego budynku, który ukończono rok później. Zadbano też o otoczenie.  Ta drewniana szkoła, wielokrotnie modernizowana i ulepszana, wystarczała na potrzeby edukacji do połowy lat osiemdziesiątych. Rok później powstał Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Pierwszej wpłaty dokonała Pani Wójt Kazimiera Goławska. Prace budowlane rozpoczęto w 1987r.

             

            Nowy gmach zaczęto użytkować od roku 1993. Dwa lata później wybudowano salę gimnastyczną, a w 1996 r. blok żywieniowy. W roku szkolnym 1999/2000 powstał Zespół Szkół, w którego skład wchodziła Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Uczyło się tu 243 uczniów.

             

            Dziś szkoła tętni życiem. Liczba uczniów co roku się zmienia.  Kadra pedagogiczna składa się z 25 nauczycieli szkoły podstawowej i przedszkola.

            W budynku szkoły znajduje się 14 sal lekcyjnych, sala gimnastyczna, świetlica, kuchnia, biblioteka, siłownia, szatnie, pomieszczenia administracyjne.

             

            Ogromnym zainteresowaniem cieszy się pracownia informatyczna, gdzie znajduje się 18 komputerów połączonych w sieć z dostępem do Internetu. 10 komputerów to dar Ministerstwa Edukacji Narodowej, pozostałe zakupiono ze środków pozabudżetowych oraz ze środków przyznanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za zorganizowanie kursów dla rolników i bezrobotnych mieszkańców gminy.