• Pamiętamy o zmarłych - klasowe wyjście na cmentarz

• 11.11.2023 15:44
        • Okres przed i po Święcie Zmarłych to czas na wspomnienie tych, którzy od nas odeszli. To również odpowiedni moment na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i zachowania się na cmentarzu.

31 października kl. II i III wraz z wychowawcami p. Joanną Chromińską, p. Joanną Piskorz i p. Martą Rybką odwiedziły miejsca spoczynku bliskich nam zmarłych.

Spacer alejkami cmentarza parafialnego był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich, których już niestety z nami nie ma.

Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach.

W ciszy i spokoju, jakim emanuje to miejsce, uczniowie mogli zapalić lampki również na symbolicznej mogile upamiętniającej nauczycieli naszej szkoły oraz proboszcza naszej parafii.

Oprócz tego dzieci poznawały tradycje, zwyczaje związane ze świętem zmarłych. Dbały również o właściwe zachowanie się na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłych i osób odwiedzających to miejsce.

To była bardzo ważna lekcja wychowania rodzinnego, obywatelskiego oraz patriotycznego, która pozostanie uczniom w pamięci.

[tekst: Joanna Chromińska]