• Marzanna - żegnamy się z zimą

• 18.03.2024 19:40
        • Jednym ze staropolskich zwyczajów opisanych już w XV wieku był obrzęd topienia Marzanny. Obecnie ma on miejsce 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

w i o s e n n a

MARZANNA

Wcześniej odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, zwaną Białą, Czarną albo Śmiertną.

Marzannę wykonywano zwykle ze słomy, która symbolizowała śmierć i bezruch. Czasem z gałęzi lub szmatek. Ozdabiano wstążkami, koralikami, kwiatami. Kukłę marzanny podpalano, a następnie wrzucano do pobliskiej rzeki, co miało symbolizować koniec zimy i początek wiosny.

Pomimo, że dzieci kochają zimę i wszystko co z nią związane, to w pewnym momencie zaczynają jednak tęsknić za wiosną i nie mogą się doczekać jej nadejścia.

Aby więc przybliżyć moment jej przyjścia, dzieci z klasy III poznały ludowe zwyczaje związane z przeganianiem zimy.

Dodatkowo wykonały Marzanny z materiałów wtórnych.

[tekst: Joanna Chromińska]