school news
Dzień Matematyki
- 05.08.2022 16:55
- W dniach 21 i 22 czerwca 2022r. odbyły się w szkole Dni Matematyki. Uczniowie byli bardzo zdziwieni, a jednocześnie zaciekawieni, jak można mieć modele wielościanów platońskich wklejone do zeszytu i zawsze pod ręką?
W dniach 21 i 22 czerwca 2022r. odbyły się w szkole Dni Matematyki.
Zmierzono się z następującymi tematami:
• "Matematyczne origami"
• "Bryły platońskie z uzdą"
• "Matematyczne wyszywanki"
Uczniowie byli bardzo zdziwieni, a jednocześnie zaciekawieni, jak można mieć modele wielościanów platońskich wklejone do zeszytu i zawsze pod ręką? Okazało się to możliwe. Wystarczy ich siatki przykleić na kartce jedną ścianką, wykonać kilka dziurek, przepleść nitkę i dzięki temu wyposażyć modele w specjalne uzdy do ściągania.
Sztuka origami, która narodziła się w Japonii, a rozwinęła w Chinach, nie tylko cechuje się walorami estetycznymi, ale także ma ciekawą stronę matematyczną. Składanie papieru staje się okazją, by w sposób empiryczny, ciekawy i zabawny poznawać tajniki Królowej Nauk. Z kwadratowego bądź prostokątnego arkusza papieru dość łatwo można otrzymać trójkąty foremne, kwadraty, sześciokąty, ośmiokąty. My poszliśmy o krok dalej i zbudowaliśmy czworościany foremne.
Matematyka to nie tylko żmudne rachunki i trudne do rozwiązania zadania tekstowe. Matematyka to również zabawa i przyjemność z jej odkrywania.
Uczniowie zapoznali się z techniką haftu strukturalnego zwanego także haftem matematycznym. Nazywany jest tak, ponieważ wzory powstają na skutek przecinania się odcinków. Wyszywanie tą metodą uczy spostrzegawczości, dokładności i precyzji przy wykonywaniu pracy. Haft matematyczny rozwija także wyobraźnię przestrzenną oraz koncentrację uwagi.
[tekst: Ewa Gaj]
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły