• Wydarzenia 2020/2021

• Dzień Matematyki

• 01.07.2021 20:12
        • W bieżącym roku szkolnym Dzień  Matematyki odbył się w naszej szkole w czerwcu. Był skierowany do wszystkich uczniów. Zadania nie wymagały wiedzy matematycznej. Wystarczyło mieć otwarty umysł, chęć do pracy i zabawy z matematyką.

• Każda klasa miała swój dzień:

Klasa  IV – 2 VI

„Matematyka w terenie”

Uczniowie klasy 4 poznawali pojęcie pola budując kwadraty, układając figury o zadanym polu i obwodzie. Kleili kwadraty o polu 1 metra kwadratowego wykorzystując stare gazety, ulotki reklamowe, tapetę lub papier ozdobny. Wiejący w tym dniu wiatr też chciał się nauczyć matematyki i pracował razem z dziećmi, ale była to okazja do większej pomysłowości, jak się temu przeciwstawić.

Klasa V – 15 VI

„Ile wody się tu zmieści?”

Klasa 5 zmierzyła się z pojęciem objętości. Sklejone sześciany, zbudowane z nich figury przestrzenne przybliżyły uczniom to trudne pojęcie. Dla niektórych największym zaskoczeniem była wiadomość, że 1 litr to inaczej decymetr sześcienny. Sprawdzili to i przekonali się, przelewając litr wody z butelki do sześcianu o krawędzi 1dm.

Klasa VI – 7 VI

„Jak szybko? Jak długo?”

Klasa 6 zamieniła teren przy szkole na tor samochodowy, rowerowy, do jazdy hulajnogą i bieżnię. Mierzyli czas przejazdu pojazdów i trasę przez nie przebytą. Dokonali również pomiarów biegu i chodu koleżanek i kolegów. Zgromadzone wyniki pozwoliły nam obliczać prędkość. Rezultaty pomiarów dały nam dużo do myślenia.

Klasa VIII – 11 VI

„Niezwykła liczba pi”

Klasa 8 wkroczyła po raz kolejny  do świata liczb niewymiernych i wyznaczyła liczbę Pi. Pomiary były na tyle dokładne, że niektórzy uczniowie uzyskali faktyczne przybliżenie liczby, czyli 3,14. Przy okazji dowiedzieli się ciekawostek o tej niezwykłej liczbie. Sprawdzili też swoją pamięć – w ciągu 5 minut próbowali zapamiętać jak najwięcej cyfr z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Mistrzowie zapamiętali ponad 30 cyfr.

[Ewa Gaj]