• Narodowe Czytanie 2019

• 01.12.2019 21:26
        • Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019
        • W poniedziałek, już po raz kolejny, uczestniczyliśmy w akcji Narodowe Czytanie. Uczniowie klas V-VIII odczytali fragmenty zaproponowanych przez Parę Prezydencką Nowel polskich:

1. Dobra pani – Eliza Orzeszkowa;
          2. Dym – Maria Konopnicka
          3. Katarynka – Bolesław Prus
          4. Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
          5. Orka – Władysław Stanisław Reymont
          6. Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
          7. Sachem – Henryk Sienkiewicz
          8. Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski.

" Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii"– napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Za przygotowanie tegorocznej edycji akcji Narodowe Czytanie odpowiedzialni byli nauczyciele: p. Sławomir Postek,
          p. Bożena Głębicka, p. Jolanta Adamowicz, p. Anna Kopeć, p. Danuta Łaska.

[Agnieszka Dmowska]