• Święta majowe

• 14.05.2020 20:07
        •  "Miłość do małej i wielkiej Ojczyzny”

"Kto Ty jesteś?" - edukacja przedszkolna

Patriotyzm wyraża się w przywiązaniu do swej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, do obyczajów i kultury narodowej,  w szacunku dla ludzi, którzy ją tworzyli, to troska o dobro swego kraju.

Cele wychowania patriotycznego realizowane są już na szczeblu edukacji przedszkolnej. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej.

Z okazji  świąt majowych dzieci z grupy 4-latki dzieci brały udział w zajęciach o tematyce patriotycznej, dowiedziały czym jest dla nich mała i wielka Ojczyzna. Omawiane zagadnienia dotyczyły symboli narodowych, polskich miast, zabytków, ukazywania głównych cech terytorium polski i piękna języka ojczystego.

Maluchy uczyły się wierszyków patriotycznych m.in. „Kto ty jesteś” ST. Bełzy, „Piękny kraj”, „Barwy ojczyste” Cz. Janczarskiego, poznały opowiadanie patriotyczne „Majowe święta”  i  legendy związane z Polską i Warszawą.

Chętnie rozwiązywały zagadki tematyczne i uzupełniały  patriotyczne karty pracy  i rozwiązywały łamigłówki. 4-latki wykonywały ćwiczenia logopedyczne „Podróż przez Polskie miasta  z ćwiczeniami buzi” i ćwiczenia grafomotoryczne związane z Polską.

Oczywiście nie zabrakło też prac plastycznych „Godło Polski”, Flaga Polski” i innych, wykonywanych różnymi technikami. Odbywały się lekcje rytmiki „Jestem Polakiem”. Dzieci  uczyły się „Tańca Rękawiczek” (biało-czerwonych).  Obejrzały też kilka prezentacji multimedialnych i filmów edukacyjnych o Polsce.

Ogromną atrakcją okazały się dla nich wirtualne spacery po Warszawie i zwiedzanie Zamku Królewskiego.
          Mamy nadzieję, że dzięki edukacji patriotycznej rozbudzamy w najmłodszych prawdziwą miłość do Ojczyzny.

Anna Kopeć

Święto Narodowe 3 maja jest świętem państwowym, obchodzonym na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku.

W tym roku wyjątkowo obchodziliśmy to święto w naszych domach, w których dzieci dzielnie pracowały.

Dowiedziały się o znaczeniu ojczyzny w naszym życiu i symbolach narodowych, a także o rozwijaniu poczucia przynależności narodowej.

Przedszkolaki, aby uczcić ten dzień wykonały piękne prace plastyczne.

Nauczycielki Przedszkola

„Majowe święta” - edukacja wczesnoszkolna

W tym roku rocznicę uchwalenia  Konstytucji 3 maja, w klasach młodszych, obchodzono  nieco inaczej.

Świętowanie zainaugurowała pani bibliotekarka, która przedstawiła  prezentację multimedialną „Majowe święta”.

Każdy uczeń mógł zapoznać się z historią barw narodowych, dlaczego konstytucja jest ważna dla każdego z nas.

Natomiast na lekcjach dzieci rozmawiały o znaczeniu symboli narodowych Polski. Wiedzą  już kim był Hugo Kołataj, Stanisław Staszic czy Ignacy Paderewski oraz kogo można nazwać patriotą, jakie zachowania charakteryzują  patriotę.

W czasie obchodów tych ważnych świąt nie zabrakło „Mazurka Trzeciego Maja” czy własnoręcznie wykonanych biało – czerwonych  chorągiewek.

Egzamin z patriotyzmu zdaliśmy.

Mamy nadzieję, że za rok, 230. rocznicę tego wydarzenia,  będziemy mogli obchodzić już bardziej uroczyście.

Nauczycielki  edukacji  wczesnoszkolnej