Dzień Ziemi 2020
- 14.05.2020 10:45
- 22 kwietnia obchodzimy Miedzynarodowy Dzień Ziemi
Dyplom Przyjaciela Ziemi dla przedszkolaków
Co roku 22 kwietnia na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Międzynarodowy Dzień Ziemi. W tym roku nawet w tak szczególnym dla nas wszystkich czasie, nasze przedszkolaki pamiętały o tym święcie.
Dzielnie pracowały w domu wykonując prace plastyczne, a także te w ogrodzie, aby pokazać Ziemi jak bardzo jest dla nich ważna. Wszystkie dzieci w nagrodę otrzymały Dyplom Przyjaciela Ziemi.
Nauczycielki Przedszkola
KODEKS EKOLOGA - w grupie 4 latków
Z okazji Dnia Ziemi 4-latki poznały KODEKS EKOLOGA. Wiedzą jak segregować śmieci, oszczędzać energię elektryczną i wodę. Obejrzały bajkę edukacyjną "Ekologiczny dom". Poznały piosenki o tematyce ekologicznej. Ponadto wykonały szereg prac plastyczno-technicznych wykorzystując w nich wtórnie-odpady z własnego domu.
Bogumiła Goławska
A oto one: Ptaki cudaki
Jak Dzień Ziemi obchodzili uczniowie klas I-III?
Dzień Ziemi uważany jest za największe ekologiczne święto.
To wyjątkowe święto ma uświadomić dzieciom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę.
„Na ratunek Ziemi"
Wspieranie środowiska w naszej szkole okazało się możliwe także bez wychodzenia z domu.
W klasie III odbył się cykl lekcji poświęconych naszej planecie, pod hasłem „Na ratunek Ziemi”. Na podstawie obejrzanego filmu ”Protest Grety Thunberg” rozmawialiśmy o tym, jak dzieci mogą walczyć o zdrowe środowisko. W tym tygodniu rozwiązywaliśmy również zadania matematyczne o treści ekologicznej. Poza tym uczniowie sporządzali mapy myśli o zagrożeniach dla Ziemi i sposobach ich zapobiegania.
Trzecioklasiści dowiedzieli się, czym jest „Czerwona księga roślin i zwierząt”. Trzeba przyznać, że quiz o ochronie lasów z e-podręczników wypadł świetnie. A słowa piosenki „Ochroń Ziemię” o tematyce ekologicznej zapamiętają na długo.
Zwieńczeniem tego tygodnia było napisanie przez uczniów pacy na temat: „Co cię zachwyca w przyrodzie?”.
Mamy nadzieję, że wszystkie działania przyczynią się do wyrobienia wśród dzieci nawyków dbania o swoje środowisko.
Bogusława Kędziora, Danuta Łaska
Recyklingowa Fabryka Zabawek
Klasa I pierwsza w nauce zdalnej obchodziła Dzień Ziemi. Dzieci na podstawie własnych doświadczeń i obejrzanych filmów edukacyjnych opowiadały, w jaki sposób możemy się o Ziemię troszczyć, jak przyczynić się do ochrony środowiska. Szczególną uwagę zwróciły na właściwą segregację śmieci i recykling.
Zamiast wyrzucać stare czy niepotrzebne przedmioty, dzieci nadały im zupełnie nowe życie, redukując przy tym powstawanie odpadów. Utworzyły Recyklingową Fabrykę Zabawek. Zaprezentowały własnoręcznie wykonane przedmioty z surowców wtórnych. Uczniowie wykazali się kreatywnością.
Pojawiły się roboty rakiety samochody, a to wszystko wykonane z butelek, puszek, kartonów i innych niepotrzebnych już materiałów.
Wykonały również plakaty przedstawiające, że mamy wpływ na losy Ziemi, że możemy swoimi działaniami uchronić ją od zanieczyszczeń i pogorszenia klimatu.
Alia Chromińska i Danuta ŁaskaEkologiczne koszulki na medal
Uczniowie klasy IIb z ogromnym zapałem i poświęceniem obchodzili Światowy Dzień Ziemi. Cały tydzień omawialiśmy na lekcjach zagadnienia z związane z przyrodą, jej ochroną. Utrwaliliśmy zasady segregowania śmieci, poznaliśmy sposoby dbania o rośliny i zwierzęta. Przyświecał nam jeden główny cel: odpowiedzialność za stan naszej planety i kształtowanie aktywnej postawy wobec środowiska.Dzieci mnóstwo czasu spędziły obcując z przyrodą, włączyły się w akcję Sprzątanie świata, wykonały ekologiczne koszulki, sporządziły ,,Kodeks Przyjaciela Przyrody ”, a na koniec wykonały Medal Zielonego Ziemianina, który z dumą zakładały na zajęciach.
Niezwykłe, przyrodnicze wspomnienia każdy uwiecznił nie tylko w swej pamięci, ale i na zdjęciach.
Urszula Wereszczyńska
Od słów do czynów – sprzątamy świat
Obchody Dnia Ziemi zwykle wiążą się z różnego rodzaju inicjatywami i akcjami organizowanymi na świeżym powietrzu. W tym roku jednak, z oczywistych względów, było inaczej.Podczas prowadzonych zdalnie zajęć dzieci z klasy II a miały możliwość usystematyzować posiadaną wiedzę z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz wzbogacić ją o nowe treści.
Po zapoznaniu się z lekturą „Bajki w zielonych sukienkach”, wszyscy dowiedzieli się co trzeba robić, aby zostać przyjaciółmi przyrody. Bardzo chętnie „wyczarowali” z surowców wtórnych różne zabawki.
Uczniowie mieli też za zadanie wykonać dowolną techniką prace plastyczną związaną z Dniem Ziemi oraz nagrać piosenkę ,,Ziemia zielona wyspa”.
Wszystkie pomysły i prace plastyczne były bardzo ciekawe. Dziękujemy dzieciom, ale również wszystkim rodzicom za wzorową współpracę i zaangażowanie.
Joanna Chromińska, Zofia Pasik
„Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu” to wspólna inicjatywa Ministerstwa Klimatu z Bankiem Ochrony Środowiska oraz Fundacją BOŚ, realizowana przy wsparciu Ministerstwa Edukacji Narodowej, a także Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu – wykład dr. Mariusza Gogóla
Wykład dr Tomasza Rożka „OZE. Skąd mamy prąd?” w ramach warsztatów on-line "Dzień Ziemi w Ministerstwie Klimatu".
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły